Full list of ASIFF19′ award winners.

Congratulations to the award winners for excellence in smartphone filmmaking at the 3rd edition of African Smartphone Film Festival.

BEST DIRECTOR INTERNATIONAL- Shreco Bakari –  Ominious Project- United States

BEST SHORT FILM INTERNATIONAL-  2faces –  Amingo Thora- France

BEST FIRST TIME DIRECTOR INTERNATIONAL – Paula Ner Dormiendo – Filtered- Canada

BEST PRODUCER INTERNATIONAL – JULIA EFFERTZ FOR 180 KM/EMPTY- GERMANY

BEST ORIGINAL SOUNDTRACK IINTERNATIONAL – Gargantaun Music-  Irradiate- United Kingdom

BEST UNDER 1 MINUTE SHORT FILM – Save The Planet – Mono Artista – Argentina

BEST FEATURE FILM INTERNATIONAL- #stealth – Inga Vosk- Russia

BEST EDITING INTERNATIONAL – Silence is Deadly- Brice Veneziano-  France

BEST MUSIC VIDEO INTERNATIONAL- Tell You Tell me – Cassius Rayner- United Kingdom

BEST TRAVEL VIDEO- Life In A Tiny Little Town – Prakash Gandhi- Natarajan- India

BEST 5 MINUTES SHORT FILM INTERNATIONAL- Lori Saux – The Want – United States

BEST FIRST TIME PRODUCER INTERNATIONAL- Catherine Veilleux- Badera- Canada

BEST PRODUCTION DESIGN INTERNATIONAL-  The Reef- Sven Dreesbach- United States

BEST CINEMATOGRAPHY- The Reef- Sven Dreesbach & Carlos Vargas – United states

BEST SHORT ANIMATION- Black Tank – Alberto Basaluzzo- Italy

BEST INTERNATIONAL FILM – Broken –  Adamss  McGarcia – United Kingdom

BEST DOCUMENTARY INTERNATIONAL-  The Mojo Revolution News –  James Mahon- United kingdom

BEST FIRST TIME PRODUCER – Ngumi Wangombe – Kenya

BEST UNDER 5 MINUTES DOCUMENTARY – Zambia Cab – Emmanuel Mwape- Zambia

BEST SHORT DOCUMENTARY FILM- The Loner – Peter Armand Boyo- Nigeria

BEST FIRST TIME DIRECTOR NIGERIA- IVAN IMOKA – The Call- Nigeria

BEST UNDER 5MINUTES SHORT FILM –Dissimulator – Akinwunmi Mayowa- Nigeria

BEST CINEMATOGRAPHY Aderogba Arimoro – Tokunbo – Nigeria

BEST NARRATIVE FILM-  Exit –  Uyoyou Adia- Nigeria

BEST SCREENPLAY – Exit –  Ahmed Mohammed Bello- Nigeria

BEST SHORT FILM RED ROOM – Cheyi Okoaye- Nigeria

BEST FEATURE DOCUMENTARY – The Backwaters-  Cletus Clement- Nigeria

BEST SHORT DOCUMENTARY FILM- The Loner – Peter Armand Boyo – Nigeria

BEST PRODUCER NIGERIA – Peter Armand Boyo- The loner – Nigeria

BEST FIRST TIME FILMMAKER- Pharouk Damilola- Nigeria

BEST INNOVATIVE FILM- Drown-  Olayinka Johnson- Nigeria

BEST NIGERIAN FILM – Z: The Beginning- The Critique Company- Nigeria

GRAND JURY PRIZE-  Z: The Beginning- The Critique Company- Nigeria

BEST PRODUCTION DESIGN – Z: THE BEGINNING- THE CRITIQUE COMPANY- NIGERIA

BEST SOUND DESIGN- It Ends Now – Oladipo O’fresh- Nigeria

AWARD FOR EXCELLENCE IN SMARTPHONE FILMMAKING- Oladipo O’fresh – Nigeria

BEST MALE LEADING ROLE –  IVAN IMOKA- THE CALL – NIGERIA

BEST FEMALE LEADING ROLE – Jenet Chijuba – Blind Date- Nigeria

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *